Latvijas Nacionālā opera – deju uzvedumu pērle

Latvijas Nacionālā opera

Latvijas Nacionālā opera ir ne tikai izcila opera un balets, bet arī vieta, kur regulāri notiek dažāda veida deju uzvedumi. Operas skaistajā ēkā un telpās var novērot gan klasiskās dejas skaistākos paraugus no pasaules un Latvijas horeogrāfu daiļrades, gan laikmetīgo dejotāju un horeogrāfu eksperimentus, meklējumus un jaunākās jaunrades rezultātus.

Jaunā baleta festivāls

Viens no gaidītākajiem notikumiem katru sezonu ir Jaunā baleta festivāls. Šī festivāla ietvaros jaunie Latvijas horeogrāfi izdomā un iestudē īsas mini deju izrādes, parasti 10-20 minūšu garumā, ļaujot skatītājiem ieskatīties nākamo profesionālo dejotāju un deju izrāžu autoru jaunradē. Festivāls notiek jau no 2007. gada, ļaujot jaunajiem māksliniekiem attīstīt savu potenciālu un gūt pirmās uzstāšanās pieredzi uz LNO skatuves. Šogad jaunie horeogrāfi iestudēja 12 dažāda rakstura miniatūras, kas aptvēra gan klasiku, gan mūsdienu deju, improvizāciju un eksperimentus.

Laikmetīgās dejas festivāls

Nesen Nacionālajā operā jau piekto gadu pēc kārtas norisinājās arī ikgadējais starptautisks laikmetīgās dejas festivāls “Laiks dejot”. Tā programmā bija redzamas gan spilgtas Latvijas dejotāju un horeogrāfu veidotās izrādes, gan ārvalstu mākslinieku sniegums. Piemēram, franču horeogrāfe Fabiola Monblanga-Belloi ar savu trupu uzstājās ar izrādi “Savstarpējā apmaiņa”, kas analizē neirotiskas attiecības starp četriem cilvēkiem. Bet mūsējie – talantīgā Lauma Grasberga un pieredzējušais Raimonds Martinovs savā duetā “Sastingusi pasaule” pētīja atmiņu un pagātnes lomu cilvēces eksistencē.

Viesizrādes

Operas namā regulāri viesojas arī slavenākie pasaules baleta un deju trupu kolektīvi, sniedzot neaizmirstamus priekšnesumus. Pagājušajā sezonā varēja novērtēt Berega klasiskā baleta trupu no Krievijas ar iestudējumu “Gulbju ezers” un Izraēlas nacionālo baletu ar unikālu laikmetīgās dejas programmu. Arī šogad decembrī gaidāma masīva Krievijas Ņižegorodas leļļu teātra viesizrāde ar efektīgiem deju numuriem.

Latviešu horeogrāfu jaunrades

Tāpat regulāri notiek Latvijas profesionālo deju kolektīvu viesizrādes un jaunu deju uzvedumu pirmizrādes. Deju cienītāji novērtējuši horeogrāfes Elīnas Gaitjušas iestudētās spilgtās monoizrādes un Rīgas Laikmetīgās dejas teātra “Danseja” eksperimentālās izrādes. Piemēram, pavasarī pirmizrādi piedzīvoja jaunā Zelta maskas balvas ieguvēja Agra Daņiļēviča jaunākā horeogrāfija “Zeme zem šīs zemes”, kas ieguva vairākas balvas par inovatīvu pieeju dejai un cilvēka iekšējās pasaules attēlošanu.

Nobeigums

Kopumā Latvijas Nacionālā opera ar savu grezno interjeru, skatuves tehnisko nodrošinājumu un pieredzējušo tehnisko personālu ir ideāla vieta gan klasiskām deju izrādēm, gan mūsdienīgiem eksperimentiem šajā mākslas žanrā. Tieši tāpēc tā ir kļuvusi par nozīmīgu dejas pasaules centru Latvijā, kur satiekas tradīcijas ar laikmetīgo, pieredze ar jaunradi, nacionālais ar pasaules līmeņa profesionālo mākslu.